Dofinansowanie oczyszczalni
Cel Programu
Wspomaganie gospodarki ściekowej województwa łódzkiego poprzez dofinansowanie realizacji przez osoby fizyczne, zadań polegających na wykonaniu przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności poniżej 5 m3/d, w celu umożliwienia oczyszczenia ścieków socjalno-bytowych na terenach, dla których nie jest przewidywana budowa zbiorczej kanalizacji sanitarnej.
Nabór wniosków
- Wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego składane są w bankach, które mają zawartą z Funduszem umowę o współpracy w zakresie współfinansowania zadań objętych Programem.
- Nabór wniosków prowadzony jest przez banki w systemie ciągłym do dnia 30 września każdego roku wdrażania Programu (data wpływu wniosku rozumiana jest jako termin jego dostarczenia do siedziby Funduszu) lub do wyczerpania puli środków zaplanowanych przez Fundusz na dany rok. Istnieje możliwość zarezerwowania przez Fundusz na rzecz Banku określonego limitu środków ze wskazaniem terminu jego wykorzystania. Maksymalny okres rezerwacji środków przez bank ustala się na 6 miesięcy, przy czym rezerwacja nie może trwać dłużej niż do dnia 30 września danego roku. Po upływie ww. terminu rezerwacja wygasa automatycznie chyba, że bank i Fundusz ustalą inaczej.
- Wykaz banków, które zawarły umowy o współpracy z WFOŚiGW w Łodzi, zamieszczony jest na stronie internetowej: www.wfosigw.lodz.pl.
Forma dofinansowania
Dotacja przeznaczona na częściową spłatę kapitału kredytu, która realizowana jest za pośrednictwem banku na podstawie zawartej przez Fundusz umowy o współpracy.
Beneficjenci
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w miejscu realizowanego zadania, będące właścicielem/-ami lub użytkownikiem/-ami wieczystym/-mi nieruchomości położonej w województwie łódzkim, na której będzie zlokalizowana przydomowa oczyszczalnia ścieków. Nieruchomość ta winna znajdować się terenach, gdzie w okresie minimum 3 lat od złożenia wniosku o dotację nie przewiduje się budowy zbiorczej kanalizacji sanitarnej.
W przypadku, gdy nieruchomość jest własnością kilku osób, dotacja przysługuje tylko jednemu współwłaścicielowi, przy czym do realizacji zadania wymagana jest zgoda wszystkich pozostałych współwłaścicieli tej nieruchomości.
Uwaga:
Program nie obejmuje wykonywania przydomowych oczyszczalni ścieków dla obiektów wykorzystywanych na działalność gospodarczą i dla nieruchomości letniskowych.
W budynkach znajdujących się w trakcie budowy, dopuszcza się wyłącznie wykonanie poś, w ramach zadania objętego kredytem, z zastrzeżeniem, iż oddanie budynku do użytkowania nastąpi nie później niż w terminie jednego roku od daty złożenia w banku wniosku o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Wymogi wykonania i użytkowania przydomowych oczyszczalni ścieków
- likwidacja dotychczasowego bezodpływowego zbiornika na ścieki (szamba) i wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków (poś) uzależniony od wymaganego na danym terenie stopnia oczyszczenia ścieków, warunków gruntowo-wodnych, wielkości działki oraz liczby domowników;
- lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków zgodnie z wymogami uwzględniającymi zachowanie minimalnych odległości od różnych obiektów i wód gruntowych określonych Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) oraz wprowadzenie ścieków do ziemi lub do urządzeń wodnych zgodnie z wymogami określonymi Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska (Dz.U. z 2006r. Nr 137, poz. 984);
- wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków przez firmę dysponującą osobą z uprawnieniami w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych. Dopuszcza się także wykonanie poś we własnym zakresie, pod warunkiem przeprowadzenia prac pod nadzorem osoby uprawnionej do kierowania robotami budowlanymi – posiadającej uprawnienia o których mowa powyżej;
- wykorzystanie do budowy oczyszczalni wyłącznie urządzeń nowych, posiadających aprobatę techniczną stosowaną w budownictwie według obowiązujących przepisów prawa budowlanego (urządzenia powinno posiadać znak CE oraz certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566 – dostarcza producent/dystrybutor);
- należyte użytkowanie oczyszczalni przez Beneficjenta tj. stosowanie bioaktywatorów, czyszczenie filtru, wywożenie osadu, itp., zgodne z rozwiązaniem projektowym oraz zaleceniami producenta. Powyższe może podlegać kontroli Funduszu w całym okresie trwałości zadania;
- zakończenie realizacji zadania w terminie do dnia 15 listopada danego roku.
Szczegółowe informacje dot. dotacji znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska